Elektrostatik toz boya teknolojisi hakkında bilginiz yok ise lütfen BLOG sayfamızı ziyaret ediniz.

Elektrostatik toz boya sistemleri farklı ihtiyaçlar doğrultusunda özelleştirilebilir sistemlerdir. En çok kullanılan sistemler; Tünel tip, box konveyörlü, box arabalı, box tabansız tip sistemlerdir.

TÜNEL TİP

Tünel tip tesisler boyanacak malzeme türüne göre farklılık göstermektedir. Bu sistemlerde tüm hat otomatiktir. Sadece malzeme yükleme ve indirme noktalarında insan gücüne ihtiyaç duyulur. Eğer yüzey temizleme hattı kurulmayacak ise ayrıca yüzey temizleme işleminde de insan gücüne ihtiyaç duyulur. 1.TİP ÇALIŞMA PRENSİBİ(Yüzey temizleme hattı olmadan) : Yüzeyi temizlenen malzeme konveyör hattına asılır malzeme otomatik olarak robotlar tarafından boyanır aynı hat üzerinden durmadan fırının içerisine girer, fırın içerisinde de hareketine devam eder,malzeme fırının diğer ucundan boyası pişmiş bir şekilde çıkmış olur. 2.TİP ÇALIŞMA PRENSİBİ(Yüzey işlem hattı dahil): Bu tip çalışma sisteminde 1.tipe ek olarak malzemeye boya öncesi yüzey işlem kimyasalları uygulanır; Yağ alma, demir fosfat kaplama, çinko fosfat kaplama, mangan fosfat kaplama,asit dağlama vb. işlemlerdir.

BOX KONVEYÖRLÜ

Box konveyörlü sistemde kabin ve fırın konveyör hatları birbirinden bağımsızdır. İsteğe bağlı olarak yatay eksende konveyör hatları birleştirilebilir ancak fırının malzeme alma kapasitesi azaltılmış olur. ÇALIŞMA PRENSİBİ: Malzeme boyama hattında manuel veya otomatik olarak boyanır. Boyalı malzeme fırın konveyörüne aktarılır ve fırına sürülür. Pişen malzeme fırının diğer ucundan tahliye edilir. Alan darlığı yaşanan yerlerde malzemeler aynı noktadan yüklenip tahliye edilebilir. Box tipi fırınlar tünel tip fırınlara göre daha az alan kaplamaktadır, ancak boyama kapasiteleri sınırlıdır. İsteğe özel tüm ebatlarda imalat yapılabilmektedir. Bu noktadaki sınırlayıcı etkenler tesisin kurulacağı alanın m² 'si ve tavan yüksekliğidir.

BOX ARABALI

Box arabalı sistemde konveyör hattı yoktur. Fırına entegre edilmiş araba malzemeleri taşır. ÇALIŞMA PRENSİBİ: Malzeme toz boyama kabininde boyanır, daha sonra fırın arabasına yüklenir ve araba manuel olarak fırın içerisine sürülür. Düşük kapasiteli boya yapan yerler için uygundur. İsteğe özel tüm ebatlarda imalat yapılabilmektedir.

BOX TABANSIZ ARABALI

Box tabansız sistemde konveyör hattı yoktur. Malzemeleri taşıyan araba fırına entegre edilmez, seyyardır. ÇALIŞMA PRENSİBİ: Malzeme toz boyama kabininde boyanır, daha sonra fırın arabasına yüklenir ve araba manuel olarak fırın içerisine sürülür. Düşük kapasiteli boya yapan yerler için uygundur. İsteğe özel tüm ebatlarda imalat yapılabilmektedir.

HİZMETLERİMİZ

  • Anahtar teslim elektrostatik toz boya tesisleri
  • Yüzey temizleme sistemleri
  • Toz boya pişirme fırınları
  • Toz boyama kabinleri

  • Direk yanmalı fırınlar için yanma odası veya termoblok revizyonu
  • Tam ve yarı otomatik kumanda panoları
  • Tesis taşıma ve yeniden kurulum hizmeti
  • Doğal gaz dönüşüm ve projelendirme
  • Konveyör hatları
  • PKD Hazırlanması